Opublikowany przez: Familiepl 2020-03-18 09:08:37
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Jonathan Smith/Unsplash
Na forach i grupach kobiet w ciąży od kilku dni pojawiają się niemal te same pytania:
Czy ciężarne są bardziej narażone zarażeniem koronawirusem?
Czy mama w ciąży może zarazić nim dziecko?
Co z porodem w dobie pandemii COVID-19? Jakie mam prawa na porodówce?
Fundacja Rodzić po Ludzku, która od lat wspiera kobiety w ciąży dbając o ich prawa, standardy porodów i opieki medycznej, a która jest także partnerem warsztatów organizowanych prze Familie.pl „Przygoda z macierzyństwem”, zebrała wszystkie dostępne na świecie dane i fakty dotyczące koronawirusa a ciężarnych.
Przytoczymy kilka tych najważniejszych, a pełne i wyjątkowo staranne opracowanie wraz z odesłaniem do źródeł, znajdziecie na stronie Fundacji – link do pełnej treści raportu na dole artykułu.
Zalecenia przygotowane przez Fundację Rodzić po Ludzku zgodne są z obecną wiedzą na temat pandemii COVID-19 i mogą się zmieniać w miarę pojawienia nowych danych.
>> ZOBACZ: Jak dobrze spakować torbę do porodu, aby mieć wszystko?
Kogo pytać, jeśli ciężarna ma jakiekolwiek wątpliwości odnośnie ewentualnego wystąpienia koronawirusa?
Jeśli masz wątpliwości co do dobrostanu swojego lub dziecka podczas okresu kwarantanny skontaktuj się ze swoją położną lub praktyką położniczą (najlepiej najpierw telefonicznie, bez wychodzenia z domu). Oni zapewnią dalsze porady, łącznie z tym, czy powinnaś udać się do szpitala.
NIE PRZEGAP! To dobry czas, aby zadbać o siebie!
Jeśli jesteś teraz w domu, masz więcej czasu dla siebie i chcesz zadbać o zdrowie, do 15 kwietnia, z kodem #zostańwdomu możesz skorzystać z:
-50% na każdy webinar! Aż 50 tematów opracowanych przez specjalistów, np. "Czy trzeba suplementować dzieci", "Dieta, a długowieczność", "Jak zmotywować się do zmiany stylu życia" i wiele innych
-30% na kosultację online z dietetykiem Agnieszką Małek
*wyślij nam potwierdzenie wpłaty, by przyspieszyć dostęp
Ilość danych na temat przebiegu infekcji COVID-19 u kobiet ciężarnych i jej wpływu na płód jest ograniczona. Nie stwierdzono, aby ciężarne były bardziej podatne na zakażenie się wirusem. Zagraniczne organizacje takie jak American College Obstetricians and Gynaecologists (ACOG) lub Royal College Obstetricians and Gynecologists (RCOG) wskazują na fakt, że w przypadku innych infekcji wirusowych mogących powodować niewydolność oddechową (grypa, SARS) istnieje większe ryzyko wystąpienia powikłań i zgonów wśród ciężarnych. Dlatego można uznać, że kobiety ciężarne są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia ciężkiego przebiegu choroby.
Jeśli u ciężarnej zostanie wykryta obecność koronawirusa, zostaje ona również objęta opieką medyczną w placówce. Placówki dedykowane do opieki nad osobami chorymi na COVID-19 powinny zapewnić także specjalne pomieszczenia dla kobiet ciężarnych i rodzących zakażonych wirusem lub z podejrzeniem zakażenia. Opiekę nad ciężarną powinien sprawować interdyscyplinarny zespół specjalistów. Hospitalizacja ciężarnej diagnozowanej lub ze stwierdzoną infekcją wymaga wyznaczenia specjalnego dedykowanego sprzętu do monitorowania stanu jej i dziecka (np. aparatów KTG i USG) oraz przestrzegania zasad higieny i bezpieczeństwa tak, jak w przypadku wszystkich osób zakażonych lub diagnozowanych pod kątem infekcji COVID-19.
Niestety, ze względu na ryzyko epidemiologiczne nie zaleca się odwiedzin na oddziałach szpitalnych – również położniczych. Ograniczona została także obecności osób towarzyszących podczas porodu (poród rodzinny).
W zaleceniach ogólnych WHO względem zakażonych ciężarnych bądź takich, u których podejrzewane jest zakażenie czytamy:
Kobiety ciężarne u których podejrzewa się zakażenie, które prawdopodobnie są zakażone lub u których stwierdzono zakażenie COVID-19, także te, które będą musiały spędzić czas w kwarantannie powinny mieć dostęp do opieki skoncentrowanej na potrzebach kobiety (ang. woman-centred care), opartej na szacunku i udzielanej przez doświadczony personel, w tym ginekologa-położnika, perinatologa, neonatologa jak również uwzględniającej zdrowie psychiczne i wsparcie psychospołeczne, przystosowanej do wsparcia w sytuacji powikłań u matki lub dziecka.
W chwili obecnej nie ma danych sugerujących podwyższone ryzyko poronienia związane z COVID-19. Studia przypadków dotyczących SARS i MERS nie dostarczają przekonywujących dowodów na związek między infekcjami a zwiększonym ryzykiem poronienia lub straty w drugim trymestrze ciąży. Ponieważ nie ma dowodów na infekcję wewnątrzmaciczną u płodu wirusem COVID-19 obecnie uważa się za bardzo mało prawdopodobnie, że infekcja u matki może powodować wystąpienie wad wrodzonych u dziecka.
Zostały zaobserwowane przypadki porodów przedwczesnych u kobiet zakażonych wirusem, jednak nie jest jasne czy te przedwczesne porody miały bezpośredni związek z infekcją COVID-19. Zakończenie ciąży było w tych przypadkach podyktowane przede wszystkim stanem matki w związku z infekcją, chociaż zaobserwowano stan zagrożenia życia płodu oraz przedwczesne przerwanie błon płodowych w przynajmniej jednym przypadku.
Rekomendowanym przez RCOG oraz polskich Konsultantów Krajowych w Dziedzinie Położnictwa i Ginekologii oraz Perinatologii miejscem porodu dla kobiety z podejrzeniem infekcji lub zakażonej COVID-19 jest szpital, jeśli to możliwe placówka dedykowana do opieki nad osobami zakażonymi COVID-19. W takiej placówce jest możliwe objęcie ciężarnej adekwatną opieką oraz monitorowanie podczas porodu parametrów płodu w sposób ciągły (np. przy użyciu kardiotokografu), co jest rekomendowane ze względu na przypadki objawów stresu u płodu podczas porodu zanotowane w Chinach (RCOG). W szpitalu jest również możliwe monitorowanie saturacji matki, która jest ważnym czynnikiem wpływającym na stan płodu oraz sposób postępowania w czasie porodu i ewentualne jego zakończenie poprzez cesarskie cięcie.
Na dzień dzisiejszy stanowisko Konsultantów Krajowych w Dziedzinie Położnictwa i Ginekologii, Neonatologii, Prezesa Polskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów oraz Prezesa Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego rekomenduje cesarskie cięcie, jako drogę porodu dla ciężarnej zarażonej koronawirusem.
“W przypadku potwierdzonego zakażenia wirusem COVID-19 należy rozważyć rozwiązanie pacjentki cięciem cesarskim ze wskazań epidemiologicznych, poza sytuacją gdy poród jest zaawansowany, przebiega dynamicznie lub rokuje zakończenie w przeciągu krótkiego czasu.”
Jeszcze więcej ciekawych faktów, wskazówek oraz badań na temat ciężarnych a koronawirusa znajdziecie w artykule na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku >>TUTAJ<<
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.